Maduro sürpriz kararı duyurdu: Çarşamba günü başlıyoruz!

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD hükümeti ile diyalog sürecini yeniden başlatacaklarını duyurdu.

DİYALOG SÜRECİ 3 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR

Haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Maduro, ABD hükümetiyle 3 Temmuz Çarşamba günü diyalog sürecini tekrar başlatacaklarını belirtti.

“İKİ AY DÜŞÜNDÜKTEN SONRA BU TEKLİFİ KABUL ETTİM”

Maduro, “ABD hükümetinden görüşmelerin ve doğrudan diyaloğun yeniden başlatılması yönünde iki ay boyunca teklifler aldım, açıkçası iki ay düşündükten sonra bu teklifi kabul ettim. Önümüzdeki çarşamba günü başlıyoruz.” ifadesini kullandı.

” ABD’NİN KATAR’DA İMZALANAN ANLAŞMALARA UYMASI GEREK”

Venezuela’nın temsilcinin Miranda eyaleti Valisi Hector Rodriguez olacağını dile getiren Maduro, “Bu yeni müzakere turunda ABD’nin Katar’da imzalanan anlaşmalara uyması ve manipülasyon olmaksızın diyalog şartlarını yerine getirmesi gerekiyor. Dahası, bu süreç spekülasyon olmadan kamuya açık şekilde sürdürülmeli.” dedi.

“DİYALOG İSTİYORUM, ANLAYIŞ İSTİYORUM”

Maduro, ülkeye uygulanan ekonomik ambargoları hatırlatarak, “Diyalog istiyorum, anlayış istiyorum. Yaptırımların kaldırılması gerekiyor, Venezuela’nın mutlak egemenliğine ve bağımsızlığına saygı duyulmasını istiyorum.” diye konuştu.

Venezuelalıların yaptırımlar yüzünden ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını vurgulayan Maduro, “Ekonomik ambargolar yüzünden ana vatanı terk ettiler. Bugün yaptırımlar öncesine göre daha güçlü bir ekonomiye sahibiz. Geçen yıl rekor bir şekilde yüzde 5,5 büyüdük. Bu yılki hedefimiz ise yüzde 8’in üzerinde olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir